Kuluçka Makinasında Termostat Kullanımı

      Kuluçka Makinesinde önemli parçalardan biri de termostattır.Termostat ne kadar hassas olursa o kadar yüksek verim alınır. Piyasada ısı denetleyicisi olarak çok değişik termostatlar mevcuttur. Bunların içerisinde en hassas olanları dijital termostatlardır ki genellikle hepsi aynı olmakla birlikte ufak tefek özellikleri ile ayrılırlar. Dikkat edilmesi gereken husus termastatlarda 0,1 Derece hassasiyetidir.Genellikle panellerde her ne kadar oransal gösterim olsa da, sapmaları +,- 1 derece civarındadır.Termostatların teknik özelliklerini incelediğimizde bunu açıkça görebiliriz. Gazlı termostatların sapması daha fazladır.

      Termostatın ısı algılayıcısı makinanın içinde öyle bir yere konmalıdır ki içini temsil etsin. Bu da genellikle makinanın orta kısımları ve yumurtalara yakın olan bölge demektir.

      Bazı termostatların bağlantı şekillerini burada vermeye çalıştım. Bunların içerisinde en yüksek verimi Eforsatar PR12-T, PR13-T modellerinden aldım.Bu termostatın özelliği röleli olmaması. Dolap içerisindeki ısıyı oransal olarak dengede tutabiliyor.Soğudukça ısıyı artırıyor, ısındıkça enerjiyi düşürüyor ve ayarlanan ısı noktasında sabit kalabiliyor.

      Son zamanlarda çift yönlü çevirme motorlarının gündeme gelmesi ile aynı zamanda termastatlarda bütünleşik zaman rolesinin de bulunması bizim açımızdan kolaylık olmuştur. Örneğin on-off modlu PL1300 ile PID kontrollü PR13-T termastatları aynı zamanda çevirme sisteminde kullanabileceğimiz zaman rolesini de içerisinde barındırmaktadır.

Örnek Uygulamalar