Kuluçka Makinasında Rafların Yapımı

     Raf boyutları kullanacağımız dolaba göre yapılmalıdır.Bunun için önce dolabın iç ölçülerine bakılır. Dolabın yanlarından en 3-4 cm, önden 3-5 cm, arka kısımdan 10 cm boşluk olacak şekilde bir ölçümlendirme yapılmalıdır. (Bu veriler en az olacak şekilde düşünülmüştür.)

     Ön ve yan boşlukların sebebi, hava dolaşımının sağlanması ve kontrolsüz çıkışlarda civciv sıkışmasının önlenmesidir. Arka kısımdaki boşluğun sebebi ise yerleştirilecek fan sistemidir. Şimdi bu boşlukları göz önünde bulundurarak aldığımız ölçü, rafların dıştan dışa olan ölçüleri olacaktır.

     Dıştan dışa raf ölçülerini belirledik diyelim, sıra geldi yapımına. Malzeme olarak budaksız çam malzeme veya daha kaliteli olsun derseniz gürgen kullanabilirsiniz. Burada önemli olan raf çerçevelerinin nem ve sıcaklıktan dönme , eğrilme, şişme gibi bozulmalara uğramamasıdır.

     Raf derinlikleri 4-4,5 cm. Malzeme kalınlığı 1,5-2 cm. (Raf büyüklüğüne göre) yeterli olacaktır.Raf derinliği düşünülürken 0,5 cm.lik bir çıta çıkarılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. (Bu 0,5 cm.lik çıta, raf altına monte edilecek teli tutturmada kullanılacaktır) Yani raf derinliğinin 4,5 cm. olması istendiğinde, 0,5 cm.lik çıta çıkacağı düşünülürse toplam raf derinliği için kullanılacak malzeme yaklaşık 5 cm. olmalıdır.Altında kullanılacak tel 4x4 / 5x5 / 6x6 / 7x7 mm. Gözenekli olmasında fayda vardır. Daha iri gözenekli tel çıkacak civcivlerin iyi basamamasına neden olabilir.Ayrıca nemli ortamda küflenme yapmamalı ve biraz kalınca olmalıdır ki yumurta konduğunda sarkma yapmasın.

     Rafların Montajı ve Yerleştirme Şekli :

     Yumurta raflarının dolaba yerleştirilmesi ve çevirme sisteminin yapılabilmesi için hareketli bir askı sistemi yapmak gerekecektir. Bunun için kullanılacak malzemenin, yumurta yüküne göre değişmekle birlikte, sağlam ve dayanıklı olmasında yarar vardır. Bu amaçla piyasada, ekonomik ve sağlam diyebileceğimiz 3 mm. kalınlığında ve 16 mm.- 20 mm. genişliğinde lama demirler mevcuttur. Bükülerek çok rahat taşınabilir.Bu malzemeden Dolap boyutlarına göre değişmekle birlikte 6 raflık bir makine için bir boy yeterli olacaktır. Yapım örnekleri yandaki şekillerde verilmiştir.

Örnek Uygulamalar